Slovensky | English
Infomail: fio@fio.sk

Introduction > News > Stock Market Reports > Čínská automobilka NIO ve 2Q zvýšila tržby o 69 %, výhled ale zaostal za očekáváním

Čínská automobilka NIO ve 2Q zvýšila tržby o 69 %, výhled ale zaostal za očekáváním

1.9.2026 15:24, NIO

Čínská automobilka NIO zveřejnila výsledky hospodaření za druhý kvartál roku 2026. Tržby zaznamenaly meziroční růst o 69,1 % na 32,14 mld. CNY (4,74 mld. USD), zůstaly ale pod odhady trhu. Společnost se sice udržela v očištěném zisku, výhled na třetí kvartál nicméně zaostal za konsensem jak u tržeb, tak u dodávek.

Zdroj: NIO
Výsledky společnosti NIO (NIO) za 2Q 2026
  2Q 2026 Konsensus 2Q 2026 2Q 2025
Tržby (mld. CNY) 32,14 33,36 19,01
Čistý zisk (mld. CNY) -0,53 -- -4,99
Očištěný zisk na depozitní certifikát*(EPS, CNY/certifikát) 0,01 -0,22 -1,85

*jeden americký depozitní certifikát odpovídá 1 akcii.

Výsledky

Celkové tržby společnosti ve 2Q zaznamenaly meziroční růst o 69,1 % na 32,14 mld. CNY (4,74 mld. USD). Konsensus přitom počítal s 33,36 mld. CNY.

  • Tržby z prodeje vozů vzrostly meziročně o 80,1 % na 29,06 mld. CNY (4,28 mld. USD) při konsensu 29,83 mld. CNY.
  • Ostatní tržby vzrostly meziročně o 7,2 % na 3,08 mld. CNY (453,7 mil. USD).

Vývoj tržeb společnosti NIO

Hrubý zisk meziročně vzrostl o 211,3 % na 5,91 mld. CNY (870,5 mil. USD). Hrubá marže byla meziročně o 8,4 p. b. vyšší, když dosáhla 18,4 %. Očekávalo se 17,7 %.

Marže u vozidel dosáhla 18,5 % při očekávání 17,6 %. Tato marže vzrostla meziročně o 8,2 p. b.

Provozní ztráta činila 347,2 mil. CNY (51,2 mil. USD) v porovnání s provozní ztrátou 4,91 mld. CNY ve 2Q 2025. Očištěný provozní zisk dosáhl 206,9 mil. CNY (30,5 mil. USD) oproti očištěné provozní ztrátě 4,04 mld. CNY před rokem.

Náklady na výzkum a vývoj klesly meziročně o 28,7 % na 2,14 mld. CNY (316,1 mil. USD) při konsensu 2,37 mld. CNY.

Společnost ve druhém kvartále dodala 107 658 vozů, tedy o 49,4 % meziročně více. Trh přitom čekal 111 501 vozů. Z toho připadlo 60 945 vozů na značku NIO, 29 124 na ONVO a 17 589 na FIREFLY.

Hotovost a peněžní ekvivalenty, vázaná hotovost, krátkodobé investice a dlouhodobé termínované vklady činily k 30. červnu 2026 celkem 56,7 mld. CNY (8,4 mld. USD).

Výhled

NIO ve třetím kvartále roku 2026 očekává:

  • Tržby v rozmezí 33,285 až 34,051 mld. CNY (4,906 až 5,019 mld. USD), což by znamenalo meziroční růst o 52,7 % až 56,2 %. Wall Street očekávala 35,58 mld. CNY.
  • Dodávky 108 až 111 tis. vozů, tedy meziroční nárůst o 24,0 % až 27,5 %. Trh projektoval 123 449 vozů.

Komentář vedení

„Ve druhém kvartále roku 2026 společnost dodala 107 658 chytrých elektromobilů, což představuje meziroční nárůst o 49,4 %. Všechny tři značky — NIO, ONVO a FIREFLY — dosáhly růstu jak v objemu prodejů, tak v průměrné transakční ceně. Ve třetím kvartále očekáváme celkové dodávky v rozmezí 108 000 až 111 000 vozů, což by znamenalo meziroční nárůst o 24,0 % až 27,5 %," uvedl zakladatel, předseda představenstva a generální ředitel William Bin Li.

„Ve druhém kvartále roku 2026 společnost dále zlepšila celkovou kvalitu svého provozu. Díky silným prodejům modelů s vyšší marží a pokračující optimalizaci nákladové struktury se nám i přes rostoucí nákladové tlaky podařilo udržet zdravou hrubou marži i marži u vozidel. K ziskovosti nadále přispívaly služby a byznys spojený s komunitou. Společnost si v kvartále udržela kladný očištěný provozní zisk, dále navýšila hotovostní rezervy a posílila svou finanční pozici na podporu dlouhodobého a udržitelného rozvoje," uvedl finanční ředitel Stanley Yu Qu. „Díky našim solidním a komplexním systematickým schopnostem a jasné obchodní strategii jsme přesvědčeni, že naplníme své celoroční provozní cíle a doručíme kvalitní růst."

Akcie NIO

Americké depozitní certifikáty (ADR) společnosti NIO obchodované na burze NYSE v předburzovní fázi obchodování oslabují o 2,84 % na 4,11 USD.

Vývoj akcie NIO

NIO (NIO) před výsledky na 4,23 USD
Ukazatel   Ukazatel  
Kapitalizace (mld. USD) 10,6 P/E --
Vývoj za letošní rok (%) -17,1 Očekávané P/E --
52týdenní minimum (USD) 4,2 Prům. cílová cena (USD) 7,0
52týdenní maximum (USD) 8,0 Dividendový výnos (%) --

Zdroj: NIO, Bloomberg


Michal Bárta, Fio banka, a.s.

Related links


e-Broker

Login | Demo

Internetbanking

Login | Preview

Smartbanking

Download | Activation


Facebook Twitter YouTube
Exchange list
Kurz Buy Sell
CZK24,9087623,48124
USD1,194851,12524
GBP0,882360,83095
CHF0,968730,91229
PLN4,454654,19515

Full details here